Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

Degustace vín na Vinici sv. Kláry v pražské Tróji.

5. Červenec 2021  |  Antonín Modr

Protože se opatrně avizovaný výjezd za mělnickým vínem bohužel nemohl uskutečnit, zorganizoval MOVIK akci, která přinesla neméně skvělý vinařský zážitek. Ostatně bylo na čase porozhlédnout se také po pražských vinicích. V pátek 25. června jsme navštívili památkově chráněnou Vinici sv. Kláry, která je od roku 1995 součástí botanické zahrady.

Více fotek ve FOTOGALERII

Fundovanou průvodkyní celým večerem nám byla sympatická paní Ing. Eliška Muchnová. Nejdříve jsme si s jejím komentářem prohlédli místní výrobní sklep vybavený moderní technologií. Sklep se nachází v dolní části vinice, má plochu 200 m2 a je rozdělen do tří částí. V první části je moderní nerezová technologie na zpracování hroznů – mlýnkoodstopkovač, peristaltické čerpadlo, pneumatický membránový lis a vinifikátor. V druhé části jsou umístěny nerezové tanky se systémem řízeného kvašení, různé typy filtrů, lahvovací a etiketovací linka. V poslední části je reprezentativní prostor pro skladování a dubové sudy, ve kterých zrají červená i bílá vína. Pokračovali jsme exkurzí ve vinici. Sortiment révy na zdejší vinici je velice obsáhlý a skládá se z části produkční a části ukázkové. V produkční části jsou zastoupeny bílé moštové odrůdy Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé. Z červených odrůd je zde Modrý Portugal a Rulandské modré. V ukázkové části je sortiment téměř všech moštových odrůd révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice.

Řízená degustace jedinečných vín, která se zrodila na Vinici sv. Kláry, probíhala na malebné terase před historickým Viničním domkem s fascinujícím a neopakovatelným výhledem na vinici, Trojský zámek a panorama Prahy s Pražským hradem. Paní Muchnová, která degustaci vedla, nám z produkce vinařství představila celkem 12 vín. Na začátek růžové Klára rosé 2020 a MP rosé 2019. MT 2020 následovala trojice RR ročníků 2020, 2019 a 2018. Po RŠ 2020 (moje volba) se chutnalo cuvée Botanica 2020 (SG+RR+TČ), TČ 2020 (moje volba), do teď vše suché, polosladké TČ 2019 a RŠ 2019. Na závěr super zlatý hřeb RM 2016 (moje volba). Konečně zase skvělý vinařský večer, který jsme si všichni náležitě užili.

< zpět