Modřanská vína – originální vína z Modřanské vinice.

19. Duben 2019  |  Antonín Modr

Pravidelný degustační večer nabídl v úterý 9. dubna mimořádnou příležitost ochutnat svébytná vína vytvořená zdejšími vinaři s láskou a péčí z hroznů vypěstovaných na svahu Modřanské vinice. Osobně přišli představit svá vína Jindřich Cylek (JC), Dušan Plánovský (DP) a Ondra Horák (OH). Jindřich přinesl a prezentoval ještě vína od čtvrtého vinaře, Davida Syky (DS). Degustovalo se celkem 16 vzorků, což byla záruka toho, že si všichni účastníci mohli udělat ucelený přehled o charakteru a kvalitě místních modřanských vín.
Po krátkém úvodu a ochutnávce prvního vzorku, svěžího muškátového Göcseji Zamatos (maďarský interspecifický kříženec Eger 1 x Médoc Noir) od Jindry, jsme se vydali se sklenkou Rýnského ryzlinku Ondry na podvečerní exkurzi vinice, dříve nazývané Arcibiskupská. Přímo u révových keřů tzv. spolkové vinice (parcely) jsme si připomněli jak bohatou historii, tak i současnost viničního kopce. Při pokračování prohlídky se nám otevřely unikátní výhledy na vltavské údolí a okolní krajinu, které jsme vychutnávali s dalším Rýňákem od pana Dušana. Po něm uzavřel „open air“ sérii Rýnských ryzlinků ještě vzorek z ročníku 2014 od Davida Syky. Po návratu do viniční stodoly pokračovala ochutnávka velmi zajímavým a poučným srovnáním tří Tramínů Jindry Cylka. Všechny ze sklizně 2018, přesto každý jiný. Degustaci červených vín odstartoval Modrý Portugal úžasně tmavé barvy od Dušana Plánovského. Po něm sklenky účastníků naplnilo Svatovavřinecké 2018 (JC), Sevar (křížení Seyve Villard x Svatovavřinecké) a Frankovka (obě DP) z téhož ročníku. Následovala degustace Zweigeltrebe 2017. Ze stejné suroviny Ondra vyrobil vína dvou stylů. První klasicky, druhé za použití dubových chipsů. Zajímavé a edukativní srovnání. Ondra představil ještě Cuvée Cabernet Moravia + Zweigeltrebe 2018. Patnáctým vzorkem k ochutnání bylo starší víno, Merlot z ročníku 2014 (DS). A na konec Dušan Plánovský potěšil účastníky vínem z odrůdy Chorvát (přímoplodný hybrid Vitis labrusca x Vitis riparia) s typicky jahodovým aromatem.
V závěrečné anketě zvolili účastníci degustačního večera vína, která je nejvíce oslovila. Titul Král večera bílých vín získal suchý Ryzlink rýnský 2014 Davida Syky. Králem večera červených vín se stalo klasicky vyrobené Zweigeltrebe 2017 (22°NM) Ondry Horáka. Byl to další super večer. Speciální poděkování patří všem zúčastněným modřanským vinařům za skvělou prezentaci svých produktů, stejně tak i panu Davidu Sykovi.

Naposledy ve viniční stodole…
Symbolicky, speciální degustací modřanských vín, jsme si naposledy užili ikonické prostředí viniční stodoly v areálu Viničního domku. Prostoru s geniem loci v krásné lokalitě pod svahem Modřanské vinice, kde se scházíme na akcích MOVIKu od roku 2015. Nové finanční podmínky pronájmu, které stanovilo vedení Radnice, jsou zdrcující a při nejlepší vůli pro nás nepřijatelné. Takže zde tedy nedobrovolně končíme… Co bude dál zatím nevím. Máte-li nějaký nápad nebo tip na prostor, kde by mohl MOVIK ve svých aktivitách pokračovat, určitě mi ho sdělte.

Replika viniční stodoly v areálu Viničního domku v Modřanech