Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

Podzimní výjezd do kraje, kde se rodí víno.

27. Listopad 2017  |  Antonín Modr

Tentokrát jsme se vydali do středočeské Kutné Hory navštívit zdejší Vinné sklepy. V pátek 17. listopadu v poledne se nás před klášterem sv. Voršily, v jehož části vinařství sídlí, sešlo 31 natěšených milovníků vína. Venku bylo docela nevlídno, ale uvnitř, v prostorné místnosti bývalého refektáře, nám už bylo příjemně. Vše proběhlo tak, jak mělo a k naší spokojenosti. Po krátkém uvítání a welcome drinku (sekt Cuvée Kuks z asi půlhektarové obnovené historické vinice) jsme se usadili k prostřené tabuli. Podávalo se hovězí consommé, Siven na grilu nakládaný v bylinkách s pečenými brambůrkami a salátem, výborný dezert a káva nebo čaj. K pití Cabernet blanc. Po 14. hodině jsme se rozešli k ubytování a krátkému individuálnímu odpočinku.

Odpolední program pokračoval od půl páté. Nejdříve jsme se vydali na zhruba třičtvrtěhodinovou prohlídku klášterního kostela, Skvělým průvodcem nám byl dlouholetý zaměstnance církevního gymnázia, které také sídlí v části kláštera sv. Voršily. Když poznal náš zájem o historii a architekturu, ukázal nám i část historických prostor gymnázia. Po této exkurzi si nás převzal sommelier vinařství pan Karel Tomášek. Nejdříve nás zavedl na prohlídku klášterního sklepa. Potom, opět v bývalém refektáři, už následovala za jeho vedení řízená degustace. Představil nám při ní celkem 10 vín. K dispozici jsme měli studené i teplé občerstvení. Část večera nám zpříjemnil klavírní doprovod.

Druhý den, v sobotu, nás čekala prohlídka Kutné Hory s průvodkyní. Měli jsme velké štěstí, že tou průvodkyní nám byla paní Zuzana Kocourková. Svým nekonvenčním, ale obrovsky fundovaným, veselým i vážným komentářem historických událostí a jednotlivých památek nám připravila úžasný zážitek, na který dlouho jen tak nezapomeneme. Například její výklad při prohlídce Chrámu sv. Barbory byl vynikající. A v nejstarší kutnohorské uličce jsme si za její režie dokonce zahráli i divadlo! Tříhodinové putování po pamětihodnostech města uteklo jako voda. Stejně tak i celý náš výjezd do dalšího regionu, kde se rodí víno.

MOVIK ve Vinných sklepech Kutná Hora (foto Radim Osička)

Ve FOTOGALERII si můžete prohlédnout další fotografie dokumentující výjezd MOVIKu do Kutné hory.

< zpět