Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

PODZIMNÍ VÝJEZD DO KRAJE, KDE SE RODÍ VÍNO – VÝZKUMNÁ STANICE VINAŘSKÁ V KARLŠTEJNĚ 9. listopadu 2019.

27. Září 2019  |  Antonín Modr

KOMPLETNÍ INSTRUKCE PRO ÚČASTNÍKY PODZIMNÍHO VÝJEZDU NA KARLŠTEJN (čtěte prosím pozorně).
Počet účastníků výjezdu je limitován a jeho program je organizován pro počet max. do 20 osob!!! Proto s přihlášením neotálejte!

Jestliže vám bude chybět nějaká informace, kterou jste níže nenašli, nebo se budete chtít na cokoliv zeptat, neváhejte a volejte nebo pište na známé kontakty:

Antonín Modr, tel. 737 586 664, e-mail modr@klub-movik.cz

TERMÍN AKCE:
sobota 9. listopadu 2019

NÁPLŇ A ÚČAST:
neformální setkání milovníků vína a příznivců klubu MOVIK, kterého se může zúčastnit každý kdo má rád dobré víno a chce se o něm dozvědět něco více. Není důležitá míra zkušeností s tímto nápojem, ale chuť více mu porozumět a poznat místa, kde se víno rodí.

MÍSTO A ČAS SRAZU:
V 11.30 hodin před nádražím Karlštejn.

CENA:
1.120,- Kč za osobu.

CO JE ZAHRNUTO V CENĚ:
- Svatomartinské menu včetně sklenky svatomartinského nebo mladého vína v restauraci penzionu Pod Dračí skálou
- prohlídka I. návštěvnického okruhu hradu Karlštejn s průvodcem
- prohlídka karlštejnského vinařství a řízená ochutnávka vín s malým občerstvením k vínu
- organizační náklady

CO V CENĚ NENÍ:
doprava do Karlštejna je individuální.
Protože jde o jednodenní výjezd za vínem, které budete degustovat, doporučuji cestovat do Karlštejna a zpět vlakem. Abyste dorazili do místa srazu včas, doporučuji spoj vyjíždějící ze stanice Praha hlavní nádraží v 10:50 hod. Do tohoto vlaku můžete nastoupit i ve stanici Smíchovské nádraží, odjezd 10:58. V cílové stanici Karlštejn budete v 11:30 hod.
Plné jednosměrné jízdné je 57,- Kč.

Časy odjezdů vlaků zpět do Prahy v 19:00 (příjezd Smíchov 19:34 / Hlavní nádraží 19:42), v 19:30 (20:04 / 20:12), ve 20:00 (20:34 / 20:42), nebo ve 21:00 (21:34 / 21:42). Uvidíme podle okolností, kterým vlakem se do Prahy vrátíme.

PŘIHLÁŠKA, ÚHRADA a STORNO ÚČASTI.
Přihlásit se můžete jednoduše emailem na adresu modr@klub-movik.cz.
PO ODESLÁNÍ PŘIHLAŠOVACÍHO EMAILU VYČKEJTE PROSÍM NA POTVRZENÍ PŘIJETÍ VAŠÍ PŘIHLÁŠKY. Přihláška je platná až potvrzením z naší strany, z důvodu omezené kapacity.
Teprve po potvrzení přijetí přihlášky stvrdíte svou účast zasláním úhrady za Vaši účast ve výši 1.120,- Kč za osobu na účet číslo 238362992 / 0300, NEJPOZDĚJI DO ÚTERÝ 15. ŘÍJNA. Jako zprávu pro příjemce připište jména všech osob, za něž je platba složena. Přihlášením zároveň vyjadřujete souhlas s programem a podmínkami účasti na akci a plně je akceptujete. Po uzávěrce přihlášek 15. 10. je účast možno zrušit již jen se storno poplatkem 50 %, nebo platbu v plné výši převést na nákup vína z nabídky MOVIK – Modřanského vinařského klubu, nebo na některou ze služeb nabízených na www.klub-movik.cz.

KAM SE POJEDE.
Městys Karlštejn: https://www.mestys-karlstejn.cz/

Hrad Karlštejn: https://www.hrad-karlstejn.cz/cs
nebo https://cs.wikipedia.org/wiki/Karl%C5%A1tejn

Penzion Pod Dračí skálou: https://www.poddraciskalou.eu/

VÝZKUMNÁ STANICE VINAŘSKÁ V KARLŠTEJNĚ
Karlštejn č. 98

https://www.vurv.cz/index.php?p=vyzkumna_stanice_vinarska_karlstejn&site=vyzkum

Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně patří do Mělnické vinařské podoblasti. Toto vinařství je jednou ze složek Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Obhospodařuje vinice o rozloze 8,6 ha, z nichž ročně vyprodukuje dle ročníku 5.000 až 13.000 litrů vína. V roce 2014 stanice oslavila již 95 let od založení. Navazuje na tradici karlštejnského vinařství datovaného od roku 1348, kdy Beneš Krabice z Weitmile ve své kronice poprvé zmiňuje Karlův záměr zřídit vinice na svazích pod budoucím hradem.
Novodobá historie vinařské stanice začala po 1. světové válce, kdy zde byly zřízeny matečné podnožové vinice pro obnovu vinohradů postižených révokazem. Záměrně byla zvolena nevinařská obec vzdálená od dalších vinohradnických okrsků, aby mohla sloužit jako karanténní stanice. Na pozemcích stanice jsou nyní jak genofondové, tak i produkční vinice. Stanice tak dlouhodobě uchovává a využívá genofondové kolekce révy vinné. Sklepní hospodářství bylo v nedávné době vybaveno kompletně novou technologií (pneumatickým lisem, dvěma vinifikátory, dělenými nerezovými tanky o objemu 300 – 2 000 litrů, cross-flow filtrem). Stolní vína (nebo burčák) se vyrábějí hlavně ze směsi odrůd kolekce genových zdrojů (až 270 odrůd), které se pěstují v počtu 15 – 20 keřů na odrůdu. Bílé hrozny se zpracovávají tradičními technologiemi, modré za pomoci vinifikátoru. Vína zrají v nerezových tancích a zhruba po roce se lahvují. V roce 2013 byla obnovena tradiční značka karlštejnského známkového vína Eliška.
Výzkumná stanice zůstává rozkročena mezi plněním výzkumných projektů a komerčním vinařstvím.

K PROGRAMU (drobné změny vyhrazeny).
Po individuálním příjezdu do Karlštejna se všichni sejdeme v 11:30 před nádražní budovou.
Buďte dochvilní, protože o hodinu později, ve 12:30, na nás čeká v restauraci penzionu Pod Dračí Skálou kulinářská část akce. Cesta vzhůru pod Dračí skálu nám zabere cca 30 min. Aspoň nám pořádně vytráví… Po procházce zasedneme ke společnému obědu. Podávat se bude Svatomartinské menu (polévka, husí stehno s přílohami, Svatomartinské nebo mladé víno), které speciálně pro naši skupinu připraví pan Daniel Machala.
Po tomhle kulinářském zážitku se ve 14:30 pokusíme zvednout od stolu a pokud se nám to podaří, pohodlnou chůzí dorazíme na nedaleký hrad. Na Karlštejně sice asi ještě budeme zvolna trávit husičku, ale bude nás hřát pomyšlení, že při prohlídce I. návštěvnického okruhu dostane náš výjezd taky kulturně-historický rozměr. Od 15:00 nás průvodce provede soukromými a reprezentačními prostorami císaře Karla IV. Okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14. – 19. století. (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice, bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže). Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny.
Po asi hodinové prohlídce už nás čeká hlavní část výjezdní akce za vínem. Pustíme se od hradu zpět dolů ke karlštejnskému vinařství. Asi po 25minutové procházce staneme před budovou vinařské stanice, kde na nás bude čekat pan Zdeněk Beneš. Zhruba od 16:30 nás provede prostorami, kde se víno vyrábí, uvidíme nedávno nově instalovanou moderní technologii, dozvíme se něco o poslání stanice a zachování genofondu Vitis vinifera. Dál bude následovat řízená degustace karlštejnských vín, při které ochutnáme 12 vzorků, což nám umožní dokonale poznat vína Výzkumné stanice vinařské. K dispozici bude základní občerstvení k vínu (chléb, sýr, voda). Podle toho kdy skončíme, zvolíme zpáteční spoj do Prahy (tedy pokud dorazíte vlakem).

Na shledanou v Karlštejně!

< zpět