Rozloučení s létem aneb Kolem světa za vínem.

19. Září 2019  |  Antonín Modr

Tak jako každý rok v měsíci září, tak i letos 10. 9. jsme první degustační večer po letní přestávce v aktivitách klubu, věnovali ochutnávce zajímavých vín v duchu názvu večera „… aneb Kolem světa za vínem“. A tak jsme chutnali a hodnotili vína, která byla převážně „z daleka“. Třeba dvě vína pocházející z prestižních australských oblastí Barossa a Hunter Valley. Elderton Chardonnay od vinařství Ashmead Family a Hope Estate Grown Merlot. Nahlédli jsme do francouzského regionu Bergerac prostřednictvím vína Bergerac Rouge Malbec AOP vinařské firmy Vignobles Dubard. A evropský jih zastupovala například italská vína ze Sicílie, nebo Merlot DOC z oblasti Lago di Garda. Z tuzemských vinohradů jsme si představili raritní víno z Kadaně a unikátní červené cuvée z Vinařství Milan Sůkal.

Podívejte se na degustační list (pro zvětšení klikněte na obrázek):

Specialitou každé zářijové degustace je možnost doplnit připravenou sestavu o další vína. O vína získaná a dovezená Vámi, přáteli a příznivci klubu MOVIK, z letních toulek po vlastech českých a moravských, po Evropě, nebo ještě dál. Tak byla připravená sestava 11 degustovaných vín rozšířena o „vsuvky“ v počtu dalších 4 vín s příběhem, která nám odprezentovali osobně ti, kteří je k ochutnávce v MOVIKu přinesli:
1) Katunar Žlahtina 2018, bílé lehce barikové víno z ostrova Krk, Chorvatsko (k degustaci připravila Lída Horáková)
2) Bužinel Elvis Rdeče 2016 (Elvis červený z vinařství Bužinel), Goriška brda, Slovinsko (Zavázalovi)
3) Buzina – Žlahtina Barrique 2018, Vinařství NADA, chorvatské Primorje (Frühaufovi)
4) Chateau Lestrille 2015, AOC Bordeaux Supérieur (Frühaufovi)

Král večera bílých vín

Po degustaci posledního vzorku zvolili účastníci v tradiční anketě Krále večera. Jednotlivá vína si vzájemně konkurovala svojí kvalitou a vybrat jedno bílé a jedno červené bylo opravdu těžké… Králem večera bílých vín se stalo italské víno Lugana Riserva „Vigne di Catulo“ 2011 DOC z vinařství Tenuta Roveglia. Za ním skončilo australské Elderton Chardonnay 2016, Barossa Valley od Ashmead Family.
Králem červených vín se stejným počtem hlasů stal Garda Merlot 2011 DOC (Tenuta Roveglia) a Coppolův Rosso Shiraz 2016 z Kalifornie. Za nimi skončilo Sůkalovo cuvée Pro přátele 2016 vyrobené z Merlotu a Zweigeltrebe.