Rozloučení s létem aneb Kolem světa za vínem.

21. Září 2020  |  Antonín Modr

Tak jako každý rok v měsíci září, tak i letos jsme věnovali první degustační večer ochutnávce takových vín, která nás zaujala během dvouměsíční letní přestávky v aktivitách našeho klubu.

V době, kdy se ve vinicích pozvolna rozebíhá hlavní období sklizně hroznů, konkrétně v úterý 8. září, jsme se sešli v restauraci hotelu Braník na degustaci celkem 13 vzorků. Červenec i srpen díky bohu přál našim běžným aktivitám. Takže jsme strávili léto v relativním klidu a pohodě. Pro většinu z nás je už letní dovolená minulostí. Ať jste ji strávili doma nebo v cizině, určitě jste ještě teď plní nevšedních hřejivých zážitků a krásných vzpomínek. A možná jste na cestách rozšířili i své zkušenosti s vínem.

Tradiční název zářijového degustačního večera jsem ponechal, ale s tím „…kolem světa za vínem“ to letos zas žádná sláva nebyla. Nebo se mýlím a přeci jen jste vyjeli za hranice Česka? Nicméně jsme ochutnali a zhodnotili vína, která pocházela zhruba půl na půl jak ze zahraničí, tak z tuzemska. Z cizích produktů to bylo francouzské rosé Héritages z údolí Rhony, dále dvě italská vína ze Sicílie jako zástupci evropského jihu a dvě vína rakouská. Obě z Dolního Rakouska, jedno z regionu Wachau a druhé z Weinviertelu. Z Čech nechyběla „tekutá“ pozvánka na vinobraní do Kadaně. Z moravských vín jsme chutnali dvě vína od pana Glose z Moravské Nové Vsi (Cabernet Sauvignon 2016 a Fratava 2017) a „high level“ suchý Tramín Terroir Krásná hora 2016 od Milana Sůkala.

K zářijové degustaci patří možnost doplnit připravenou sestavu o další vína. O vína objevená a dovezená Vámi, přáteli a příznivci klubu MOVIK, z letních toulek po vlastech českých a moravských, nebo z ještě vzdálenějších končin. Připravenou sestavu vín tak obohatili prezentací dvou vín z dovolené Míla s Alenkou:
Malvazija 2019, suché bílé CHOP Chorvatská Istrie, obec Buje, vinařství Kozlovič.
Merlot 2018 výběr z hroznů (při sběru 25°NM), Horní Věstonice, trať Pod Martinkou, Aleš Valluch Vinařský dvůr Fuzgrunty z Bulhar.

CO SE DEGUSTOVALO – degustační list (pro zvětšení klikněte):

V závěrečné anketě přítomní zvolili za Krále večera bílých vín suchý Tramín Terroir Krásná hora 2016 od Milana Sůkala. Králem večera červených vín se stal Cabernet Sauvignon 2016 pozdní sběr z Vinařství Glosovi.

Věřím, že se ve zdraví sejdeme zase příště, v úterý 13. října.