Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

VINAŘSKÝ VÍKEND NA PODLUŽÍ 3. – 5. května 2019, JARNÍ VÝJEZD DO KRAJE, KDE SE RODÍ VÍNO.

13. Březen 2019  |  Antonín Modr

Když se řekne jižní Morava, vyvstanou ihned každému před očima lány posázené zelenajícími se vinicemi, zalité sluncem a také chladivé přístřešky vinných sklepů, kde se skrývá jiskřivé bohatství a chlouba tohoto kraje, která je stará již několik století. Na této rovině s lužními lesy a vinicemi se rozprostírá kolem řeky Dyje a Moravy oblast zvaná Podluží. A právě zde v úrodném kraji navštívíme dvě malebné vinařské obce a v nich tři vinařství. VINAŘSTVÍ BENEŠ v Hruškách a v Moravské Nové Vsi VINAŘSTVÍ GLOSOVI a také vinařství VINAART.

KOMPLETNÍ INSTRUKCE PRO ÚČASTNÍKY JARNÍHO VÝJEZDU NA PODLUŽÍ (čtěte prosím pozorně).
Počet účastníků výjezdu je limitován a jeho program je organizován pro počet max. 18 osob!!!
Proto s přihlášením neotálejte! Uzávěrka závazných přihlášek je 25. března.

Jestliže vám bude chybět nějaká informace, kterou jste níže nenašli, nebo se budete chtít na cokoliv zeptat, neváhejte a volejte nebo pište na známé kontakty:

Antonín Modr, tel. 737 586 664, e-mail modr@klub-movik.cz

TERMÍN AKCE:
3. až 5. května 2019, pátek večer až neděle

NÁPLŇ A ÚČAST:
neformální setkání milovníků vína a příznivců klubu MOVIK, kterého se může zúčastnit každý kdo má rád dobré víno a chce se o něm dozvědět něco více. Není důležitá míra zkušeností s tímto nápojem, ale chuť více mu porozumět a poznat místa, kde se víno rodí.

CENA:
2.730,- Kč za osobu.

CO JE ZAHRNUTO V CENĚ:
– 2x ubytování ve 2lůžkovém pokoji s příslušenstvím:
v pátek ubytování se snídaní v Hruškách v penzionu Vinařství Beneš, nebo v KSC Hrušky,
v sobotu ubytování v Moravské Nové Vsi v penzionu Medlov nebo Bolero (bez snídaně!!)
– páteční exkurze vinařství a prohlídka výrobní technologie ve Vinařství Beneš v Hruškách s řízenou degustací vín s posezením, s občerstvením plně nahrazujícím večeři a s konzumací domácích lahůdek
– sobotní odpolední prohlídka sklepních uliček Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi s krátkou návštěvou a degustací několika vzorků vín ve sklepě vinařství VINAART pana Martina Uhra
– sobotní odpolední „happening“ u památníku Cabernetu Moravia v části Stará hora v Neovsi
– sobotní prohlídka Vinařství Glosovi v Moravské Nové Vsi, řízená ochutnávka a celovečerní degustace unikátních vín Heleny a Lubomíra Glosových včetně studeného občerstvení
– nedělní dopolední exkurze národní kulturní památky Slovanského hradiště v Mikulčicích – Valech s průvodcem
– organizační náklady

CO V CENĚ NENÍ:
- doprava, ta je individuální
- nedělní snídaně je individuální

PŘIHLÁŠKA, ÚHRADA a STORNO ÚČASTI.
Přihlásit se můžete jednoduše emailem na adresu modr@klub-movik.cz. Svou účast potvrdíte zasláním úhrady za Vaši účast ve výši 2.730,- Kč za osobu na účet číslo 238362992 / 0300 nejpozději do pondělka 25. března. Jako zprávu pro příjemce napište jména všech osob, za něž je platba složena. Přihlášením zároveň vyjadřujete souhlas s programem a s podmínkami účasti na akci a plně je akceptujete. Po uzávěrce přihlášek 25. 3. je účast možno zrušit již jen se storno poplatkem 50 %, nebo platbu v plné výši převést na nákup vína z nabídky MOVIK – Modřanského vinařského klubu, nebo na některou ze služeb nabízených na www.klub-movik.cz.

UPOZORNĚNÍ: Kdo jste využili možnosti a přihlásili jste se už na posledním degustačním večeru MOVIKu 12. března, vaše přihlášení platí a nemusíte se přihlašovat znovu. Jste již zaregistrovaní a stačí jen zaplatit.

UBYTOVÁNÍ.
Vzhledem k termínu akce a nevelkým ubytovacím kapacitám v obou obcích je pro účastníky předem zajištěno ubytování. V pátek v Hruškách ve 2lůžkových pokojích penzionu nacházejícího se přímo nad vinařstvím Beneš, nebo v nedalekém KSC (Kulturně společenském centru) Hrušky. Sobotní ubytování je zajištěno v Moravské Nové Vsi v penzionech Medlov nebo Bolero, taktéž ve 2lůžkových pokojích. Všechny pokoje jsou s vlastním sociálním zařízením. Po přihlášení obdržíte individuálně informaci o Vašem ubytování a nabídnu Vám pokoj tak, abyste byli spokojeni a měli předem jistotu soukromí. Cena ubytování je součástí celkové ceny a zahrnuje také sobotní snídani (nikoliv nedělní).

Adresy ubytování v Hruškách:
Vinařství Beneš, Sklepní 641, 691 56 Hrušky.

Kulturně společenské centrum Hrušky, Břeclavská 427, 691 56 Hrušky

http://hrusky.cz/turista/ksc-hrusky/

Adresy ubytování v Moravské Nové Vsi:
Penzion Bolero, U Dráhy 86, 691 55 Moravská Nová Ves

http://www.bolero.wz.cz

Penzion Medlov, Medlov 1027, 691 55 Moravská Nová Ves

http://www.ubytovanimedlov.cz/index.html

STRAVOVÁNÍ.
Při páteční celovečerní degustaci ve Vinařství Beneš je zajištěno občerstvení plně nahrazující večeři. Občerstvení je zajištěno také při sobotní večerní degustaci ve Vinařství Glosovi. Ubytování v Hruškách je včetně sobotní snídaně, která je zahrnuta v ceně ubytování. Ubytování v Moravské Nové vsi je bez snídaně.

PROGRAM VINAŘSKÉHO VÍKENDU (drobné změny vyhrazeny).

KAM SE POJEDE.
Region Podluží je jedním ze 6 regionů, které tvoří Slováckou vinařskou podoblast a je její nejjižnější částí. Je zároveň regionem největším s výměrou vinic cca 1.066 ha. Většina vinařských obcí této oblasti leží v údolnici řeky Moravy, která se vyznačuje nejteplejším podnebím a dopřává si nejdelšího slunečního svitu v rámci České republiky.

Obec Hrušky se nachází 8 km severovýchodně od Břeclavi v rovinaté, jen místy zvlněné krajině v nadmořské výšce 175 m. Obec se v písemných pramenech poprvé připomíná v roce 1368, kdy náležela k týneckému panství. „Asi v prostředku naší dědiny stojí obecní studna. Lid jí říká „U obecnice“. Tam prý stála veliká, silná hruška. Jednou přišla k onomu místu žena s dítětem, která utíkala před nepřátelským vojskem. Měla veliků žízeň, a proto sa u té studně napila. Aby se mohla snáze napíti, položila dítě, kterému řekla: „Tu lap“. Ženě té se pak přezdívalo Tulapová, později Talábová, kteréžto jméno se v naší obci vyskýtá asi u 4 – 5 rodin. A podle té hrušky dostala dědina jméno Hrušky“ (pramen: Šoupalova pozůstalost).

VINAŘSTVÍ BENEŠ, Sklepní 641, 691 56 Hrušky. http://www.vinobenes.cz/

Jaroslav a Roman Benešovi

Rodinné vinařství Beneš založili v roce 1999 Jaroslav Beneš (mimochodem tchán Milana Sůkala…) se synem Romanem. Hospodaří na 7 ha vlastních vinic, z toho jsou 2 ha v bioprodukci. Víno dělají v postupně modernizovaném původním sklepě, který byl postaven začátkem 20. století. V tomto sklepě nechávají zrát vína jak v nerezových tancích, tak i v dřevěných a barikových sudech a v keramických nádobách. Vyrábí převážně vína z odrůd typických pro oblast Podluží. Pěstování révy i produkce vína se zaměřuje na to, aby vína měla čistý, typický odrůdový charakter a vznikala co nejpřirozenějším způsobem.

Moravská Nová Ves je jednou z největších a nejbohatších obcí Moravského Slovácka, ležící mezi městy Břeclaví a Hodonínem. Po dlouhá léta bývala důležitým ekonomickým i kulturním centrem několika okolních obcí. První písemná zmínka o obci, která nejdříve nesla název Waltersdorf, pochází z roku 1261. V roce 1384 byla přejmenovaná na Noveville – Novou Ves a až od roku 1911 se oficiálně užívá název Moravská Nová Ves. Pečeť a obecní znak dostala od krále Ferdinanda III. Habsburského v roce 1651. Městysem je od roku 1807. Obec vystřídala několik vlastníků, posléze náležela k břeclavskému panství, které bylo společně se vsí od r. 1638 až do konce první světové války majetkem rodu Lichtenštejnů.
Moravskou Novou Ves proslavil zdejší vinař a šlechtitel pan Lubomír Glos, který křížením Cabernetu Franc a Zweigeltrebe vyšlechtil tuzemskou úspěšnou odrůdu Cabernet Moravia. Ta má od r. 2007 zde v obci svůj památník.

Ale nejvíce nejen o Cabernetu Moravia nám jistě poví pan Lubomír Glos osobně.
VINAŘSTVÍ GLOSOVI, adresa sklepa U Dráhy 15, 691 55 Moravská Nová Ves https://www.vinarstvi-glosovi.cz/

Lubomír Glos

Rodinné vinařství Glosovi je vítězem kategorie „Malé vinařství do 50.000 lahví/rok“ v soutěži Vinařství roku 2013. Obhospodařuje 6 ha vlastních vinic v integrované produkci. Pěstuje se zde 10 bílých a 10 červených odrůd, nejvíce je pochopitelně zastoupena zde vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia. Ze šlechtění Lubomíra Glose pochází také Fratava a Modrava. Mimo tradiční odrůdy u Glosů najdete i odrůdy méně často pěstované, jako Rulenka, Chenin Blanc, Syrah, Tempranillo aj. Na chodu vinařství, které je členem sdružení vinařů z Moravské Nové Vsi a sousedních Mikulčic Collegium Vinitorum®, se kromě šlechtitele a vinaře Lubomíra Glose, podílí jeho manželka Helena a děti Lubomír a Eva. Specializují se na produkci vysoce kvalitních přívlastkových vín, která vyrábí tradičními způsoby, ověřenými více než 50letými zkušenostmi pana Lubomíra Glose. Zaměřují se na technologii výroby vín s minimálním obsahem síry, bez použití přídatných látek a speciálních kvasinek tak, aby vynikl přírodní charakter každého vína. Jejich speciální řadu Natura tvoří vína vyrobená podle dříve používaných postupů bez jakýchkoliv přídatných látek. Až před lahvováním se přidá malé množství síry.

Bodový scénář Vinařského víkendu.
Pátek.
Příjezd do obce Hrušky – naplánujte si cestu tak, abyste se stihli pohodlně ubytovat a abyste stihli začátek programu.

18:45 Sraz na první degustační večer je přímo před Vinařstvím Beneš ve Sklepní ulici č. 641. Buďte prosím dochvilní ☺!

19:00 Vinařství Beneš. Začínáme exkurzí vinařství a výrobní technologie. Po prohlídce se přesuneme do degustační místnosti. Tam nás čeká řízená ochutnávka vín, vedená jedním ze sympatické dvojice vinařů Benešových. Dále pokračuje posezení a volná zábava, bude bohaté občerstvení s konzumací místních lahůdek. Předpokládaný konec cca 23:30 hod.

Sobota.
Ráno snídaně v penzionu vinařství Beneš.

Po snídani a případném nákupu vína následuje individuální přejezd z Hrušek do sousední Moravské Nové Vsi (asi 3 km) a ubytování v penzionu Bolero nebo Medlov. Možnost poobědvat v restauraci U Sečkářů v centru obce na náměstí Republiky (není v ceně akce).

13:30 Sraz před penzionem Medlov nebo Bolero (bude upřesněno na místě). Vyrážíme na prohlídku vyhlášených pečlivě udržovaných sklepních uliček Výmol a Zátiší. V jednom ze sklepů v uličce Výmol se zastavíme ve vinařství VINAART. Pan Martin Uher nám kromě krátké ochutnávky vín představí také svůj ART program – ručně dekorované sklo.

15:00 Krátký přesun ze sklepních uliček a sklepa VINAARTU do části zvané Stará hora k památníku Cabernetu Moravia. Zde si stylově připijeme na počest této odrůdy, jak jinak než Cabernetem Moravia.

16:00 Návrat do obce k individuálnímu odpočinku.

17:45 Sraz před penzionem Medlov nebo Bolero (bude upřesněno na místě). Společný přesun do místa druhé celovečerní degustace.

18:00 Vinařství Glosovi. Prohlídka vinařství, řízená degustace s komentářem pana Lubomíra Glose (včetně unikátní vertikální degustace Cabernetu Moravia). Následuje posezení ve sklepě, k dispozici studené občerstvení. Předpokládaný konec do 23:30 hod.

Neděle.
Neděle ráno individuálně snídaně.

10:00 Individuální přejezd do Mikulčic. Na území obce Mikulčice se nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice, Národní kulturní památka Slovanské hradiště. Významné mocenské centrum z 9. století z doby Velké Moravy – prvního státního útvaru západních Slovanů.

11:00 S průvodcem si prohlédneme Slovanské hradiště v Mikulčicích-Valech.

Tím oficiální program Vinařského víkendu MOVIKu na Podluží skončí. Váš další program i doba odjezdu domů už záleží jen na Vašem rozhodnutí.

Na shledanou na Podluží☺!

< zpět