Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

Jarní výjezd za vínem 2023 na Slovácko.

5. Květen 2023  |  Antonín Modr

Kaple sv. Floriána a Šebestiána

Výjezd MOVIKu do krajů kde se víno rodí, se uskutečnil v termínu 21. – 23. dubna, pátek večer až neděle. Cílem naší vinařské expedice byl bzenecký region Slovácké vinařské podoblasti. Pro samotné městečko Bzenec s velikánským náměstím Svobody je charakteristický pohled na výraznou dominantu tyčící se na kopci nad městem, kapli sv.Floriána a Šebestiána. Cesta z města k ní vede po příkrém dlouhém schodišti z obou stran obklopeném vinicemi. Stoupání po něm může někomu dát zabrat, ale odměnou je pak impozantní rozhled na Bzenec a daleké okolí města. Je to doslova magické místo, a když k tomu přeje nádherné letní počasí, jaké jsme si užívali celý pobyt, je to kouzelný zážitek. Procházka kolem stále ještě poněkud zpustlého bzeneckého zámku evokuje atmosféru filmových Bradavic z Harryho Pottera. Jinak spousta vinných sklepů, které vypadají velmi autenticky a ne jako nějaký kašírovaný hobitín pro turisty.

V pátek večer jsme v nedalekém Vracově navštívili rozvíjející se rodinné VINAŘSTVÍ FRIDRICH. Sympatický Zdeněk Fridrich nás „protáhl“celým vinařstvím a potom nám při řízené degustaci představil 12 mladých a svěžích převážně bílých vín z ročníku 2022, RR o rok starší a ještě jeden archivní RR ročníku 2015 (byl v Salonu vín ČR). Ještě 3 lehčí vína rosé a Frizz a dvě vína červená. Velmi příjemné posezení…

MOVIK se Zdeňkem Fridrichem jr.

Druhý den po obědě si nás před hotelem Beta vyzvedl pan Zdeněk Čech. Ve vinařství KNĚŽÍ HORA má na starosti degustace a obchod. Za krásného slunečného počasí jsme procházkou městečkem došli k původnímu kopanému sklepu, v němž rodina Ingrových (majitelé vinařství) začínala s vinařstvím. Prohlídka sklepa nám ukázala, že dnes slouží jako ležácký, v němž zrají převážně červená vína v sudech. Když jsme vyšli z chladu sklepa, vystoupali jsme vinicemi těsně pod vrchol Kněží hory. Nádherný pohled do okolní krajiny se sklenkou osvěžujícího perlivého Muškátu žlutého – prostě to nemělo chybu. Pan Čech se ukázal jako skvělý průvodce. Po návratu zpět k hotelu Beta a krátkém odpočinku se naše skupina přesunula do současného moderního vinařství Kněží hora. Zde v „degustárně“, stylové degustační místnosti následovala řízená degustace vedená skvělým panem Čechem. 12 vzorků vín výborné jakosti, bohaté studené občerstvení. NG 2021 ps, VZ 2020 ps, TČ 2021 suchý výběr z bobulí, SG 2021 ps (Salon 2023), CH 2021 vzh (Salon 2023), RR 2021 ps, Johanniter 2020 ps, KE 2021 vzh, CH 2014 polosladké, DR & ZW 2018, ZW Rezerva 2018 vzh (Salon 2023), ME Rezerva 2018 vzh (Salon 2023). Velké poděkování panu Čechovi za reprezentativní výběr vín a zcela profesionální i zábavné vedení degustace. Jak jinak než skvělý večer.

Pod Kněží horou

< zpět