Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

Rozloučení s létem aneb Kolem světa za vínem.

29. Září 2023  |  Antonín Modr

Další degustační večer naší „vinné“ společnosti po letní přestávce v aktivitách klubu se uskutečnil ve středu 20. září ve Vinici Café & Bistro pod tradičním názvem. Stejným, jako měly téměř všechny zářijové degustační večery v minulých letech. V době naší akce ale nic nenasvědčovalo tomu, že by snad mělo léto končit – sluníčko, teploměr ukazující letních 25°C, prostě paráda. A k tomu ještě skvělé víno!
Sestava vín, kterou jsem připravil, čítala 9 lahví. Většinu jsem objevil přes léto a všechna byla prezentovaná v MOVIKu poprvé. Do sestavy ještě přispěli a doplnili ji zajímavými „úlovky“ další účastníci večera, kteří měli chuť představit víno, které je zaujalo při dovolenkových cestách doma nebo v cizině. Celkem jsme tedy chutnali 14 vzorků.

Co jsme tedy degustovali. Tři suché veltlíny 2021. Mlýnkův typově „Wachau“z Perné z trati Věstoňsko, Lechovický VOC Znojmo z Nové hory v Božicích a Znovínský také VOC z Krhovic, trať Skalka. Dva posledně jmenované veltlíny jsou aktuálně zařazené mezi 100 nejlepších vín ČR v Salonu vín pro rok 2023. Z posledního ročníku 2022 to byly Staré plotny od Jiřího Zámečníka, víno z vinice se smíšenou výsadbou v Dolních Dunajovicích a Ryzlink rýnský Traditionnel z akátových sudů z Vinařství Šamšula. Zajímavé srovnání s následujícím Ryzlinkem zrajícím v dubovém sudu ze bzeneckého vinařství Kněží hora. Dalším vzorkem bylo výborné Rulandské bílé Blue line 2021 výběr z hroznů, suché z Lechovic. Velké očekávání a posléze velké zklamání provázelo nedegustaci Zweigeltrebe 2015 Rezervy z barikového sudu – víno mělo silnou vadu pachutě po korku, instruktážní příklad. Moldavské Individo ME&CS z Chateau Vartely svojí kvalitou zase naladilo na správnou vlnu.

Vína prezentovaná mimo degustační program.
Bílé víno Vidus Rebula selection 2018, plné, hutné víno od Janko Trošta z Vipavského údolí ve Slovinsku. Do ochutnávky vložil Míla. Francouzské Cotes du Rhone Villages Sablet AOP 2022 (Grenache, Syrah, Mourvedre) z regionu Daronton na jihu údolí Rhony, harmonické víno s hedvábnými taniny. Do ochutnávky vložil Radim. Procházku evropskými vinicemi zakončila tři vína. Originální a neobvyklé španělské nefiltrované Clos Montblanc Origen 2018, napodobující víno z cisterciáckých klášterů Katalánska 14. století (do ochutnávky vložil Karel) a kyperské víno od Petra a ještě jedno z chorvatské Istrie od Míly (tady se omlouvám, podrobnosti mi chybí v poznámkách…).

< zpět