Newsletter
Přihlaste se pro odběr newsletteru
 
Novinky ve fotogalerii
 

Vinařský víkend v Kobylí, podzimní výjezd do kraje, kde se rodí víno.

24. Listopad 2021  |  Antonín Modr

Po dlouhé době jsme konečně zase mohli vyrazit na putování za vínem. Jestliže nepočítám červnovou degustaci vín na Vinici sv. Kláry, naposledy jsme si užívali báječný společný výlet na Karlštejně v listopadu 2019 (Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně). Na základě ankety mezi účastníky zářijového setkání klubu MOVIK se podzimní výjezd do krajů, kde se víno rodí, uskutečnil ve formátu, který jsme praktikovali při výjezdech jarních. Tedy pátek večer, sobota a v neděli návrat domů.

Neformální setkání milovníků vína a příznivců klubu MOVIK se uskutečnilo o víkendu 12. – 14. listopadu. Během pátečního odpoledne a podvečera jsme postupně dorazili do penzionu PATRIA, kde jsme byli ubytovaní (mohu doporučit, čerstvě po rekonstrukci, na úrovni, skvělé služby a pohodlí, bohatá bufetová snídaně). Poděkování za vstřícnost a péči patří vedoucí penzionu paní Šopíkové. Součástí non-stop recepce penzionu je firemní vinotéka (se slevou pro ubytované, možnost platby kartou).

O půl sedmé jsme se v jídelně penzionu posilnili gulášem a o půlhodinku později se už v salonku naléval první vzorek degustace vín Vinařství Patria – Víno z Kobylí. Degustaci vedla paní Popluhárová. S postupující ochutnávkou se její komentář ukázal, kulantně řečeno, asi tak, že naši skupinu poněkud podcenila, pokud jde o znalosti a zkušenosti s vínem. Z 12 degustovaných vzorků mě zaujalo především Sylvánské zelené 2017, suché kabinetní víno a Cabernet Sauvignon 2016 výběr z hroznů. Vrcholem přehlídky bylo vynikající Rulandské modré 2018 výběr z hroznů. Vinařství Víno z Kobylí je součástí obchodní společnosti Patria a.s. Je to středně velké vinařství hospodařící na vinicích s rozlohou 152 ha s roční produkcí cca 700 tisíc lahví. Vinařství je členem sdružení VOC Modré hory. Hlavním technologem je Marek Lanžhotský, který se nám bohužel nemohl věnovat vzhledem k stále ještě probíhající kampani.

V sobotu po bohaté snídani jsme se vydali na asi 3 km vzdálenou kobylskou atrakci – spirálovou rozhlednu zvanou Stezka nad vinohrady. Výšlap byl dobrovolný, kdo měl chuť tak se přidal (a přidali se téměř všichni). Ani doslova příšerné, studené a nevlídné počasí, ani nulová viditelnost nikoho neodradily od téhle okysličující túry. Když jdete s přáteli a panuje dobrá nálada tak jde všechno.

Po návratu z Kobylího vrchu a krátkém odpočinku jsme zdravě vyhládlí zasedli v Penzionu u Křížku k tabuli se Svatomartinským menu. Domácí paštička s brusinkami a bagetkou jako předkrm… mňam. Dozlatova opečené kachní stehno, knedlíky dvou druhů, červené a bílé zelíčko, na zapití mladé bílé vínko. Budu dlouho vzpomínat.

Poslední část společného programu, sobotní večerní návštěva a degustace vín v rodinném VINAŘSTVÍ FILIBERK, to byl opravdový zážitek, na který se nezapomíná. S takovými milými a bezprostředními lidmi, jako jsou Daniela a Robert Tichý se člověk často nesetkává. Ukázalo se, že reference, které nás do tohoto kobylského vinařství nasměrovaly, opravdu nelhaly. Od chvíle, kdy jsme se ocitli za branou FILIBERKU už nás čekal příval přátelského, vtipného a poutavého povídání o tom, jak se k vinaření a vinohradnictví vůbec dostali, jak víno dělají, s jakou filozofií a s jakými plány do budoucna. Představili nám postupně snad všechna vína, od mladých „polotovarů“ z nového ročníku přes moky ze sklizně 2020 až po starší vína, z nichž některá ještě nechávají zrát (řada Terra) a k prodeji je uvolní až za rok, dva… Ochutnali jsme i nevyzpytatelná přírodně kvašená perlivá, či spíše šumivá vína Pét-Nat (Pétillant naturel) z řady Naturalis, se kterými se u nás můžeme setkat opravdu výjimečně. K tomu všemu při posezení ve stodole vynikající bohaté občerstvení, povětšinou z domácí kuchyně.

No a v neděli po snídani ještě nákup vína, rozloučení s přáteli a cesta domů…

Více fotografií z výjezdu do Kobylí si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII.

< zpět